KONCERT ORKIESTRY SYMFONICZNEJ INSO-LVIV
KIEDY: 10.05
GDZIE: SALA WIELKA, Centrum Kultury „ZAMEK"
GODZ: 20:00
OBOWIĄZUJĄ WEJŚCIÓWKI - dostępne w kasie CK Zamku

INSO-Lviv – koncert orkiestry symfonicznej

Niezwykłe wydarzenie, które pozwoli na wyjątkowe muzyczne, ukraińskie doznania. W minionym roku zespół obchodził swoje dwudzieste urodziny. To jednocześnie niezywkle młody, ale również dojrzały zespół, który prezentuje bardzo bogaty repertuar, od muzyki klasycznej po jazz. INSO-Lviv jest stałym uczestnikiem międzynarodowych festiwali, zarówno w Ukrainie, jak i za granicą, w tym „Wirtuozi", „Kontrasty", „Leopolis Jazz Fest", „LvivMozArt". W 2017 roku orkiestra z powodzeniem występowała na 24. Międzynarodowym Konkursie Johannesa Brahmsa w Austrii, na festiwalu „Rethinking Europe: Ukraine" w Szwecji, w Holandii z międzynarodową trasą koncertową „Carmina Burana", która zjednoczyła Holandię, Rumunię i Ukrainę.

Popularność przyniosło im również wykorzystywanie różnych form sztuki podczas koncertów: baletu, animacji piaskowej, wizualizacji. Dyrygentem tej orkiestry jest najmłodszy dyrygent w Europie - Yaroslav Shemet, który zaczął swoją karierę w wieku 13 lat. Już wówczas dyrygował pod jego batutą odbywały się koncerty w największych i najbardziej znanych operach Europy.

Kierownikiem artystycznym INSO-Lviv jest profesor, akademik MYROSŁAW SKORYK – kompozytor, laureat Nagrody Narodowej imienia Tarasa Szewczenki.

YAROSLAV SHEMET (ur. 1996 r.) dyrygent.

Najmłodszy, wybitny dyrygent nowego pokolenia (według czasopisma „Fokus"). Edukację muzyczną rozpoczął w wieku zaledwie trzech lat w Merefie (Ukraina). W 2013 roku z wyróżnieniem ukończył Charkowską Muzyczną Szkołę Talentów w klasie dyrygentury chóralnej, a następnie podjął studia na Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie dyrygentury symfonicznej i operowej prof. Warcisława Kunca. Ukończył ją z wyróżnieniem w roku 2018. Kunszt dyrygencki doskonalił również podczas rocznego stypendium w ramach programu Erasmus na Universität für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu (Austria) oraz na kursach mistrzowskich m.in. u Yoava Talmi (Israel), Leona Bodsteina (USA), czy Marka Albrechta (Niemcy). Swoją pierwszą orkiestrę założył mając zaledwie trzynaście lat. Zespół złożony z uczniów i absolwentów Szkoły Talentów w Charkowie koncertował po całej Ukrainie. Jako student poznańskiej Akademii Muzycznej powołał specjalizującą się w wykonawstwie muzyki współczesnej orkiestrę smyczkową Musique Moderne, którą z powodzeniem prowadził w trakcie studiów licencjackich. Na studiach magisterskich stworzył Polish Symphony Orchestra - projekt zrzeszający utalentowanych muzyków z całego kraju. W 2017 r. orkiestra odbyła swoje pierwsze tournee, występując w najważniejszych ośrodkach muzycznych w Chinach. Mimo młodego wieku ma na swoim koncie: współpracę z wieloma zespołami zagranicznymi i solistami, takimi jak: Hamburg Neue Philharmonie, Philharmonie der Nationen, INSO-Lviv, Prague Symphony, Lars Danielssohn Libereto Group, Filharmonia Poznańska, Filharmonia Sudecka, Sepia Ensemble, Francesca Dego, Magnus Öström, Georgy Privat, John Parricelli, udział w festiwalach, m.in. Lviv MozArt, Poznańska Wiosna Muzyczna, Leopolis Jazz Festival, a także spektakle na deskach operowych w Gdańsku, Lwowie i Odessie. Od lutego 2018 roku pracuje z Youth Symphony Orchestra of Ukraine jako dyrygent i asystent Oksany Lyniv - dyrektora artystycznego. W sezonie 2018/2019 jest gościnnym dyrygentem orkiestry INSO-Lviv. Technika dyrygencka pozwala mu sięgać po nieograniczony repertuar: od klasyków wiedeńskich po Schoenberga, Szostakowicza i Strawińskiego oraz twórców współczesnych – zarówno w zakresie muzyki instrumentalnej czy wokalno-instrumentalnej, jak i operowej. W sezonie artystycznym 2017/2018 zadyrygował ponad trzydziestoma koncertami i spektaklami operowymi w pięciu różnych krajach. Sezon artystyczny 2018/2019 przyniósł nowe wyzwania i ciekawe propozycje m.in. w Graz Opera, Musikverein Graz, nagranie pierwszej płyty wspólnie z Larsem Danielssonem i Gothenburg Symphony Orchestra (Szwecja) oraz występ w Elbphilharmonie Hamburg. Od października 2018 r. jest także wykładowcą na Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.NATALIA STEPANIAK sopran

Ukończyła Narodową Akademię Muzyczną im. M. Lysenki we Lwowie w klasie śpiewu solowego i na Wydziale Instrumentów Ludowych w klasie bandury. Obecnie kończy studia w Universität für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu (Austria) na kierunku śpiew operowy. Jest laureatką wielu konkursów wokalnych, najwyżej ceni sobie nagrodę Konkursu Wokalnego im. Jana Kiepury w kategorii „Najlepszy wykonawca stylu belcanto". W 2017 roku została finalistką „Competizione dell' Opera" w Linz (Austria). Reprezentowała kulturę Ukrainy podczas Tygodnia Ukraińskiego organizowanego przez Biuro Narodów Zjednoczonych w Wiedniu. Jest zapraszana do współpracy przez wiele teatrów operowych w Bułgarii, Austrii, Niemczech, Polsce. Jej repertuar obejmuje role w operach: „Napój miłosny" Donizettiego, „Alcina" G.F. Haendla, „Orfeusz w piekle" J. Offenbacha, „Cosi fan tutte", „Czarodziejski flet" A.W. Mozarta, „Traviata" G. Verdiego i in. Oprócz tego prowadzi bardzo aktywną działalność koncertową, współpracując z wieloma orkiestrami w Europie. Odnosi też sukcesy jako organizator, reżyser i dyrektor niekonwencjonalnych projektów muzycznych.PETRO RADEJKO (ur. 1984) baryton

Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 9 lat w Szkole Artystycznej w Jaworowie, w kasie klarnetu. Studia wokalne w Narodowej Akademii Muzycznej im. M. Łysenki we Lwowie (klasa śpiewu solowego prof. W. Ihnatenki) ukończył w 2008 r. Jest laureatem prestiżowych ogólnoukraińskich konkursów wokalnych, m.in. Gran-Prix I Międzynarodowego Konkursu Pieśni Estradowej „Perewesło 2001", I nagrody na konkursach: „Kryształowy skowronek" (2003), „Kwiat Paproci" (2004), I Ogólnooukraiński Konkurs Młodych Śpiewaków im. Teodora Teren-Juśkiwa (2006), II Międzynarodowy Konkurs Śpiewaków im. Izydora Wymera (2006). W roku 2007 uzyskał tytuł laureata konkursu „Nowe Twarze Ukrainy", rok później został stypendystą Towarzystwa im. R. Wagnera w Bayreuth (Niemcy). W 2009 roku otrzymał I nagrodę na Konkursie Wokalnym im. O. Petrusenko w Tatarstanie. Od 2007 roku jest solistą w Teatrze Opery i Baletu im. S. Kruszelnickiej we Lwowie, prowadzi bardzo aktywną działalność koncertową (także w Polsce, Niemczech, Francji, Czechach i innych), występuje w roli konferansjera na wielu koncertach i imprezach kulturalnych. W roku 2010 założył Studio Wokalne „PIDKOVAmusic". Uczestniczył w projekcie TV „Gwiazdy w Operze". Jego repertuar obejmuje partie w wielu operach, m. in.: W.A. Mozarta „Czarodziejski flet", „Don Giovanni", G. Donizettiego „Don Pasquale", „Napój miłosny", P. Czajkowskiego „Jolanta", D. Rossiniego „Cyrulik Sewilski", G. Bizeta „Carmen", D. Pucchiniego „Bohema", S. Hułaka-Artemowskiego„Zaporożec za Dunajem".

Jarosław Meisner puzonista

Jarosław Meisner est absolwentem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st w Bytomiu w legendarnej klasie prof. Pawła Waloszczyka oraz Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. Michała Mazurkiewicza, którą ukończył z wyróżnieniem w 2018 r. Obecnie jest doktorantem macierzystej uczelni. Jest laureatem głównych nagród kilkunastu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów, m.in: X Międzynarodowy Konkurs Instrumentów Dętych w Brnie, II International Wind Competition - Wilno, Andrejs Jurjans VI International Wind Competition - Ryga, I Międzynarodowy Konkurs Instrumentów Dętych we Lwowie, VI Międzynarodowy Konkurs Instrumentów Dętych Blaszanych w Gdańsku. Jest dwukrotnym laureatem stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz stypendystą programu Młoda Polska. Podczas studiów czterokrotnie otrzymywał stypendium Rektora oraz wygrał konkurs na prestiżowe stypendium „Yamaha Scholarship Foundation of Europe".
Made on
Tilda