Konferencja "Ukraińskie ślady w Wielkopolsce" z udziałem 20 prelegentów.
Prezentacja książki Bogdana Kołomijczuka - "Hotel "Wielkie Prusy"
Centrum Kultury "ZAMEK",
Scena Nowa - GODZ. 9.00
9 maja, czwartek
Wstęp wolnyW konferencji, zatytułowanej „Ukraińskie ślady w Wielkopolsce – historia, kultura, język", wezmą udział naukowcy z Polski i Ukrainy, dyplomaci, dziennikarze, tłumacze, działacze społeczni oraz studenci. Jej celem będzie zwrócenie uwagi na ukraińskie wątki, przejawiające w się w regionalnej historii. Pomimo geograficznego oddalenia Wielopolski od wschodniej granicy ukraińskie ślady odnajdujemy w biografiach wielu lokalnych działaczy, pisarzy, artystów, a nawet sportowców. Spotkanie będzie zatem próbą kolejnego odkrycia Ukrainy, która, jak się okazuje, bywa nam bliższa niż się pozornie wydaje.


Konferencji towarzyszyć będzie spotkanie z Bohdanem Kołomijczukiem, lwowski pisarz, autor powieści historycznych oraz kryminalnych. Pisarz od 2016 roku związany jest z Poznaniem i jako pierwszy współczesny autor zaczął wprowadzać w swej twórczości wątki związane z naszym miastem. Na tegorocznej Ukraińskiej Wiośnie Bohdan Kołomijczuk zaprezentuje swą najnowszą powieść „Hotel Wielkie Prusy".

O książce: Hotel „Wielkie Prusy" to nowa, pełna karkołomnych przygód i szpiegowskich tajemnic, powieść detektywistyczna Bogdana Kołomijczuka. Rok 1905, Adam Wistowych – jeden z najlepszych śledczych, a zarazem lwowski komisarz, pnie się po kolejnych szczeblach kariery. Aby pomóc młodszemu koledze, adiunktowi Samkowskiemu, komisarz bierze teoretycznie łatwą sprawę. Okazuje się jednak, że wątki z nią związane wykraczają daleko poza granicę Lwowa, a nawet poza granicę imperium. Śledztwo doprowadza Wistowycza do Poznania, gdzie kilku wpływowych urzędników i przedsiębiorców łączy swe siły z mafią, aby przeciwstawić się wspólnemu wrogowi – rosyjskim szpiegom. Nagle członkowie tego syndykatu zaczynają ginąć w dosyć okrutnych okolicznościach… W całym tym chaosie niespodziewanie pojawia się była żona Wistowycza, berlińska aktorka – Anna Kalisz. Komisarz stanie oko w oko z najniebezpieczniejszą sprawą w swoim życiu.
Made on
Tilda