POKAZ TRZECH FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH
Z EKSPEDYCJI PROJEKTU "Ukraїner"

POKAZ FILMÓW:
Planowane są pokazy trzech krótkich filmów projektu Ukrainer:
1. Kobzarstwo i ukraińska bandura
2. Przestrzenie artystyczne na Wschodzie Ukrainy
3. Dawne rzemiośło tworzenia tak zwanych „Liżnyków" na Huculszczyźnie
(10:54 min, 7:35 min, 11:43 min,)
KIEDY: 9.05
GDZIE: Kino Pałacowe, Centrum Kultury „ZAMEK"
O KTÓREJ: 17:00-17:31


Wstęp 2 zł. Bilety do pobrania w kasie
Centrum Kultury Zamek


Po tym, jak z ukraińskiego rynku medialnego wycofał się National Geographic, nie pojawił się żaden nowy projekt dla odbiorców inteligentnych mediów i niespodziewanych odkryć geograficznych.

O PROJEKCIE:

Przez ostatnie lata Ukraińcy aktywnie emigrowali lub przeprowadzali się do wielkich miast, stopniowo opuszczając swoją małą ojczyznę, tak naprawdę nic o niej nie wiedząc. Historie małych miejscowości nie zdobywały rozgłosu, były przechowywane w rodzinnych archiwach i stopniowo zacierały się w pamięci.

Zwykle nasze państwo trafia do światowych mediów z powodu politycznych lub kłopotów ekonomicznych, wojny lub katastrof. Ci nieliczni obcokrajowcy, którzy tu docierają, opisują Ukrainę zupełnie inaczej, niż nasze media. Dla postronnego obserwatora Ukraina jest niespodzianką, ciekawostką, nieprzewidywalną i kolorową. A w jaki sposób postrzegają swój kraj Ukraińcy? Dlaczego, wracając z zagranicy, przede wszystkim zwracają uwagę na szarość, negatywy, nieuprzejmość i brutalność wielkich miast? Może dlatego, że medialnie Ukraina dla samych Ukraińców wygląda nieładnie?
Wewnętrzna turystyka w Ukrainie jest słabo rozwinięta, sieć transportowa daleka od doskonałości. Wielu Ukraińców w ogóle nigdy nie przekraczało granic swojego regionu. Ci z nas, którzy sporo podróżują po Ukrainie, mogą zauważyć, jak mało wiemy o sąsiednich regionach i o całym kraju.

Aby zmienić ten stan rzeczy, założyliśmy Ukraїner – nowy projekt medialny, mający za cel drogą rzetelnych badań zrozumienie i sformułowanie, kim jesteśmy.

Żródło zdjęć: ukrainer.net/Made on
Tilda