POKAZ FILMU "MALEWICZ. UKRAIŃSKI KWADRAT"
KIEDY: 9.05
GDZIE: Scena Nowa, Centrum Kultury „ZAMEK"
O KTÓREJ: 17:30

Film "Malewicz. Ukraiński kwadrat" to film dokumentalny o jednym z najbardziej znanych malarzy ХХ wieku, Kazimierzu Malewiczu. Nowe fakty, wspomnienia o malarzu, które udało się pozyskać, oraz komentarze światowych badaczy, pozwalają nam na nowe spojrzenie na osobowość wielkiego supermatysty oraz odkrywają jego twórczość w nowej odsłonie i niespotykanym dotąd ukraińskim wymiarze.
Film jest poświęcony Kazimierzowi Malewiczowi w 140. rocznicę urodzin. Zdaniem wielu ekspertów był to jeden z dziesięciu najważniejszych artystów, których prace z początku XX wieku wpłynęły na rozwój sztuki przed 100 laty.

Film reżysera Wołodymyra Lutskiego skupia uwagę widza na ukraińskiej części jego działalności artystycznej, jeszcze mało zbadanej. Głównym celem twórców było odkrycie i pokazanie ukraińskich korzeni artysty. Co interesujące, podczas nagrywania filmu dokonano kilku odkryć — np. zostało ustalone miejsce urodzenia Malewicza w Kijowie.

W Los Angeles, w Getty Center, dokąd przyjechała pisarka, historyczka i badaczka twórczości Malewicza Tatiana Filevska zostały pokazane kolorowe oryginalne skrypty storyboardy, które artysta planował sfilmować ze swoim kolegą, awangardowym reżyserem Hansem Richterem. W ostatnich latach próbowano nakręcić na podstawie tych materiałów film, ale nie są one jeszcze wystarczająco zbadane. Prezentowany film jest pierwszą próbą zaznajomienia publiczności z tym elementem twórczości Malewicza, jak też jest próbą realizacji pomysłu artysty, ale już z wykorzystaniem technologii komputerowej.

Przy filmie pracowało wielu ekspertów z Ukrainy, Holandii, Francji, Polski, Białorusi i każdy z nich opowiada o fragmencie życia artysty.

„Malewicz" powstał jako wspólna produkcja ukraińskiej firmy FRESH PRODUCTION GROUP (producenci Oleg Shcherbina, Julia Chernyavska, Eugene i Olga Zakharovy) i włoskiej firmy Pilgrim Film (producenci Andrea Magnani, Gianpaolo Smiralya Stefano Basso i Kiara Barbeau). Całość została sfinansowana przez ДержКіно України i Ministerstwo Kultury Włoch.
Film Dmytro Dżulaj
Produkcja: Radio Swoboda
Wstęp 2 zł. Bilety do pobrania w kasie
Centrum Kultury Zamek

Made on
Tilda